Nya resultat från Collie-SM

Svensk Mästare i Agility & SCK´s VP

ÅrHundFörareÅrHundFörare
2019—–2020
2017Mironik’s Jorcada Annie Larsson Dittmer 2018Mironik´s Fabi Caroline Larsson
2015Otteys Dressed For Succés Maja Svensson 2016—–
2013Mironik’s Mikko Mallikas Angelica Eklund 2014Puckolina Eiko Ronny Eriksson
2011Springmist´s Walkabout Jennifer Schiller 2012Springmist´s Walkabout Jennifer Schiller
2009Springmist’s Walkabout Jennifer Schiller 2010Mironik’s Minos Angelica Eklund
2007Weeline Macmillian Andreas Fagerfors2008Mironik’s Minos Angelica Eklund
2005Lindlyckans Nelson Brita Sassersson2006Fornborgens Bjarke Thomas Strand
2003Countrie Squire’s Benzie Anna Juntorp 2004Mironik’s Flash like Ross Angelica Eklund
2001Dreamrocks Lady Hawk Johanna Moberg2002Mistral’s Remember Me Susan Grassl
1999Dreamrocks Lady Hawk Johanna Moberg 2000Rickmix Quenne Of Love Britta Söderberg
1997Alfredo Jörn Beck 1998Lynnfield Wandering Star Jörn Beck
1995Newlooks King Valiant Maria Olsson Knutas 1996Lynnfield Wandering Star Jörn Beck
1993Newlooks King Valiant Maria Olsson Knutas 1994Lisar’s Golden Boomerang Jörn Beck

Svensk Mästare i Bruks & SCK´s VP

ÅrHundFörareÅrHundFörare
2019Mironik’s Zenga Klara Kristalova 2020
2017Seamist Spiced Ice Marie Palmgren 2018Seamist Ice Nougat Pia Selin
2015—–2016—–
2013Seamist Sheriff Star Erica Svensson 2014—–
2011Seamist Sheriff Star Erica Svensson 2012Seamist Sheriff Star Erica Svensson
2009Gemdales Valiant Viking Jenny Marklund 2010Convocos Balalajka Karin Carlsson
2007Gemdales Just Jason Jenny Marklund 2008Ässtorps Qarisma Kirsten Wretstrand
2005—–—–2006Fachings Jetblack Jake Anita Braxenholm
2003Seamist Spartacus Sonny Bäckman 2004Folias Zir William Jenny Marklund
2001Gemdales Careless Charlie Ulrika Jansson 2002Brighthills Black Barry Bo Linnarsson
1999Brighthills Black Barry Bo Linnarsson 2000Folias Primula Elisabeth Persson
1997Smooth In My Mind of Torrosly Yvonne Andersson 1998Seamist Semicat Margaretha Hawkins
1995Shinewoods Silver Spire Lena Hjärtfors 1996Springmist’s Happy Hippie Helen Norgren
1993Seamist Shining Diamond Margaretha Hawkins 1994Newlooks Did It Siv Lundin

Svensk Mästare i Lydnad & SCK´s VP

ÅrHundFörareÅrHundFörare
20202021
2018Mironik’s Jingbo Klara Kristalova 2019—–
2016—– 2017—–
2014—–2015—–
2012—– 2013—–
2010Morgonrodnadens Ceasar Ronnie Berggren 2011—–
2008—–2009—–
2006—–2007 —–
2004—–2005—–
2002Lindlyckans Frasse Britt-Marie Nyman 2003Kendrake’s Sweet Vendetta Anki Mossberg
2000Springmist’s Helter Skelter Erica Hedberg 2001Springmist’s Helter Skelter Erica Hedberg
1998Brighthills Big Benson Karin Carlson 1999Brighthills Black Berry Bo Linnarsson
1996Greilins Snow Breeze Helene Lundqvist 1997Brighthills Black Berry Bo Linnarsson
1994Ridings Miss Sweden Mattias Scmidt 1995Early Mornings Ballroom BlitzKarl Johansson
1993Smooth In My Mind of Torrosly Yvonne Andersson 1993 Mitzy Jörgen Norberg

Svensk Mästare i Rallylydnad & SCK´s VP

ÅrHundFörareÅrHundFörare
2019—–2020
2017Seamist Spiced Ice Marie Palmgren 2018Dantos Qwintus Katja Turja
2015Ikkatorpets Cajza Jeanette Hansson 2016—–
2013Ikkatorpet´s Cajza Jeanette Hansson 2014Springmist’s The Rednex Marie-Louise Muhr
2011Ikkatorpet´s Collin Anita Ahlqvist 2012Gemdales Noble Nancy Monica Johansson

Svensk Mästare i Utställning & SCK´s VP till BIS 1

ÅrHund, KorthårÄgareHund, LånghårÄgare
2019Törnskogens Regazza Di Milano Susanne Söder Zaphira Tarja Larsson
2018Mironik´s Zenoni Emma Hult Gatefields I´m Over the Moon Marianne Hansson
2017Mironik´s Zenoni Emma Hult Fancymore Silver Sensation Margaretha Carlsson
2016Mabinogion Lúthein Tinúviel Evama Thörnvall Fancymore Silver Sensation Margaretha Carlsson
2015Sontikan Surunmurhaaja Josefins Sundqvist Fancymore You Are My Sunshine Margaretha Carlsson
2014Clingstone’s No Doubt Jessica Stens Seabound’s The Spectacular Micael Johansson
2013Oneway’s Guld-Ivar Flinthjärta Marie Tofler Amyfield Born To Be Wild Monika Peterson
2012Oneway´s Secret Agent Jeanette SävlundDanfrebek Design Deluxe Margaretha Carlsson
2011Cinnaberry´s Shining Starl Tarja HeijdaFancymore Morning Angel Margaretha Carlsson
2010Kari’Dahls Nemo Novell Håkan DahlbomDanfrebek Dazed With Lust Margaretha Carlsson
2009Kari’Dahls Nemo Novell Håkan DahlbomDanfrebek Dazed With Lust Margaretha Carlsson
2008Circuitutställning, inga SM-vinnare Circuitutställning, inga SM-vinnare
2007Oneway’s Top Speed Ing Marie ToftlerDanfrebek Design Delux Margaretha Carlsson
2006Cathilines Touch of Cummin Rudängens Exakt a Ruby
2005Sandcastle’s One More Time Linnea GoossenSeabound’s Sweet’n Special Ann-Kristin Thorin-Sammens
2004Oneway’s Errol Flynn Jeanette SävlundCrofter’s Holding Ladybug
2003Oneway’s Obelix Gunilla MöllerKendrakes Little Red Corvette
2002—–Steadwyn Blissfully Blue
2001Oneway’s Errol Flynn Jeanette Sävlund Renferns My Cherry Amour Ulla Bergh-Persson
2000Oneway’s Errol Flynn Jeanette Sävlund Cronys Gold Dreamer Thulie & Madeleine Herzman
1999Oneway’s Errol Flynn Jeanette Sävlund Cronys Gold Dreamer Thulie & Madeleine Herzman
1998Manzings Morning Minnie Margareta AnderssonRymmarn’s Quick Quinny Irene Hålenius
1997Early Mornings Columba Gunilla HaganderSpeedlines Crowning Point
1996Oneway’s Got to Be a Lover Folias Zky High Elisabeth Persson
1995—–Folias Zky High Elisabeth Persson
1994Almdalens Iris Brighthills Black Baron Kicki Arneland
1993Oneway’s Bloody Mary Jeanette SävlundBreezdon Devil in Disquise

Apellmästare

ÅrHundFörareÅrHundFörare
20202021
2018Springmist Magic Potion Yvonne Eriksson 2019Fancymore Fortune Factor With Love Kirsten Wretstrand
2016—– 2017Seamist Silverado Ingela Ansehn
2014Damaianus Zealing Zanchia Ann-Lis Brorsson 2015—–
2012Gemdales Jolly Yulia Lena Mjöberg 2013Gemdales Expected Xavier Annika Grönlund
2010Faching’s Black Pontiac Anita Wihk 2011Seamist Snow-N-Ice Anders Svensson
2008Gemdales Twinkle Little Tindra Kristina Javue2009 Fornborgens Gamma Elisabeth Landfors
2006—–2007Chairiens Katitzie Monika Falk
2004Fornbors Drambuie Helen Taraldsson2005Damaianus Maya Silk Velvet Lisbeth Hägg
2002Springmist’s Scary Monster Jeanette Bergenstav2003Seamist Strongheart
2000Brighthills Barin Blixt Susanne Broman2001Fachings Joyful Java Yvonne Westberg
1998Lisars Golden Boomerang 1999—–

Mellersta Norra LA´s VP till Bästa Bruksprestation

ÅrHundFörareÅrHundFörare
20202021
2018 Mironik´s Zenga Klara Kristalova 2019OneWay’s Hot Chick Gunilla Stenman
2016—– 2017—–
2014Fachings Morningbeam In The Rainbow Yvonne Fachings 2015Fancymore Angel Of Diamonds Kirsten Wretstrand
2012Gemdales Yolly Yulia Lena Mjöberg2013Springmist’s Wild and Furious Monster Elisabeth Bauer
2010Mari-Mon’s Silver Sky Gunnel Hallström 2011Seamist Snow-N-Ice Anders Svensson
2008Ässtorps Qarisma Kirsten Wretstrand 2009Gemdales Valiant Viking Jenny Marklund
2006Gemdales Noble Nancy Monica Johansson 2007Gemdales Just Jason Jenny Marklund

Springmist´s VPR till BIS i Brukslass

ÅrHundFörareÅrHundFörare
2019Carnoustie’s Aquamarine 2020
2017Fancymore Angel of Diamonds Kirsten Wretstrand 2018Fancymore Angel of Diamonds Kirsten Wretstrand
2015Fancymore Angel of Diamonds Kirsten Wretstrand 2016Fancymore Angel of Diamonds Kirsten Wretstrand
2013Oneway’s Natascha Yar 2014Fancymore Angel of Diamonds Kirsten Wretstrand
2011—–2012Fancymore Guardian Angel Kirsten Wretstrand
2009Eurotop Evita Gunnel Strömberg2010—–
2007Dantos Hilding Anita Wihk2008Curcuitutställning inga VP delades ut