Kennelregister

ACTIVE STAR’S (korthår)
www.activestars.se

Marie och Bosse Karlsson
Dalarövägen 102
137 95  Österhaninge
070-404 80 10, 070-888 99 10
marie@activestars.se

AMYFIELD (långhår)
www.amyfield.se

Monica Peterson
Högafällor
360 30  Lammhult
0472-260121, 073-048 78 73
kennel.amyfield@hotmail.com el. amyfield.kennel@live.com

ANGELEYES (långhår)
www.kennelangeleyes.se

Christina (Stina) Johansson
Gunnarstorp 101
386 96  Färjestaden
0485-323 61, 076-808 61 61
stina.olandsrf@gmail.com

A’PALOS (långhår)
vovve.net/apalos

Annica Cederholm
Colliestigen
370 24  Nättraby
0455-277 72, 070-922 51 79
annica.cederholm@telia.com

ASTOLAT’S (korthår)
www.astolat.se

Annika Wagner
Stenhamravägen 125
179 65  Stenhamra
08-428 85 85, 073-214 44 09
annika.wagner@telia.com

BALTIMOORE (långhår)
www.baltimoore.se

Angelita Nooni
Rommelsjö 22
560 27  Tenhult
036-39 00 18, 070-931 89 82
angelita@angelita.se

BLACK LASSIE (långhår)
www.blacklassie.se
Gunilla Waldeman
Ingagården Dansbygget
312 52 Knäred
0430-430 90, 076-794 30 90
ingagarden@laholm.com

BLUSHING (långhår)
www.blushing.se

Marie Klittner-Larsson
Stenhuggaregatan 8
662 37  Åmål
0532-145 81, 070-574 56 27
marieklittner@msn.com

BRANTASTIGS (långhår)
www.brantastig.se

Kerstin Persson
Brantastig 5
260 50  Billesholm
042-740 57, 042-827 73
brantastig@telia.com

BRONZE LEAF (långhår)
www.bronzeleaf.se

Anne Randerz
Gunnarstorp Sörgården 10
547 92  Gullspång
070-875 34 45
bronzeleaf-collie@hotmail.com

BRUDHOLMENS (långhår)
www.brudholmens.se

Maria Nyman
Ljustorpsvägen 15
952 36  Kalix
070-204 72 21
maria@brudholmens.se
Jari Korpi
Brudholmsvägen 1
952 50  Kalix-Nyborg
070-639 61 93
jari@brudholmens.se

BUSANS (långhår)
www.kennelbusan.se
Carina Warnhag
Björkefalla 4244
280 22 Vittsjö
0733-12 34 10
Carinawarnhag@gmail.com

CALLAHORN’S (långhår)
www.callahorn.se
Tarja Larsson
Ryttarvägen 33
141 32  Huddinge
08-608 19 33, 073-684 60 95
tarja.larsson@hotmail.com

CARLITOS (kort- och långhår)
www.carlitos.se
Karin Carlson
Hallagärde 108
385 95  Torsås
0486-311 53, 070-628 04 80
carlitos@telia.com

CATTALEYA (långhår)
www.kennelcattaleya.se

Viktoria Vestergren
Lidenvägen 29
860 41  Liden
070-264 67 79
viktoriavestergren79@hotmail.com
kentengstrom@hotmail.com

CHAIREINS (långhår)
www.chaireins.se
Lars och Lillemor Stridh
Westers väg 101
446 38  Älvängen
0303-74 93 42
lillemor.stridh@yahoo.se

CHATTERING’S (långhår)
www.chatterings.se
Claudia Andersson
270 35  Blentarp
0416-242 34, 076-815 73 55
nojk@hotmail.com

COLLYSHETS (långhår)
collyshetskennel.se
Eva Malinen
Berga Uppgård 2
610 74  Vagnhärad
070-219 31 67
eva@collyshetskennel.se

COOL LINES (långhår)
www.coollines.se

Ann Loklint
Uttervägen 33
722 43  Västerås
021-18 19 41, 073-571 11 88
ann_loklint@hotmail.com

CORDYLINES (långhår)
www.cordylines.se

Gunilla och Henrik Nyberg
Kullbacksvägen 39
944 31  Hortlax
0911-302 17, 073-183 89 43
gunilla.nyberg@telia.com

CRONY (långhår)
www.crony.se

Eva Eriksson
Åtorpsvägen 7
611 90  Ålberga
0155-720 70, 0155-721 27, 070-333 76 54
evaerikssonalberga@hotmail.com

CUTLASS (långhår)
www.cutlass.se

Margareta Lundberg
Instö Backe 150
442 65  Marstrand
0303-611 96
kennel@cutlass.se
malu@cutlass.se

DAMAIANUS (långhår)
www.damaianus.se
Marie Baaz
Ängsvägen 5
305 78  Kvibille
035-584 78, 070-840 48 98
info@damaianus.se

DANTOS (långhår)
www.dantos.se
Wanda Forsberg
Kolarevägen 2
380 53  Fliseryd
0491-921 99, 070-511 42 99
w.forsberg@telia.com

DREAM ONCE (långhår)
www.dreamonce.se
Anneli Lindström
Ulvsbo Mellangård
573 92  Tranås
0140-660 64
dream-once@hotmail.com

DUSTLESS (långhår)
www.123minsida.se/Dustless
Jeanette Andersson
Rosendal Tallhagen
635 04 Eskilstuna
072-230 75 68
jeanette_molly@Hotmail.com

EUROTOP (långhår)
www.kenneleurotop.se

Gunnel Strömberg
Fjällrosvägen 32
982 35  Gällivare
0970-144 22, 070-393 75 99
g.stromberg@telia.com
Ingbritt Alexandersson
Kvinnerstad Ekbacken
447 93  Vårgårda
070-319 32 30
ib.alexandersson@gmail.com

FACHINGS (långhår)
www.fachings.se
Yvonne Westberg
Solhöjden 8
871 53  Härnösand
070-362 82 70
yvonne.westberg8@gmail.com

FANCYMORE (långhår)
Margaretha Carlsson
Åsen 138
860 41  Liden
0692-100 80, 070-651 00 34
fancymore.mc@gmail.com

FLAMBIRDS (långhår)
Siv-Marie Wallenius
Bälingevägen 608
975 94  Luleå
0920-26 50 77, 070-677 09 11
flambird@telia.com

FORNBORGENS (långhår)
www.fornborgen.se
Elisabeth och Olle Landfors
Fröjs väg 9
178 54  Ekerö
08-56 02 09 11, 070-544 31 54
elisabeth@fornborgen.se

FORNBRO’S (långhår)
www.fornbros.se
Eva Söderberg
Fornbro 106
747 92  Alunda
0174-301 69, 073-624 85 95
fornbros8@hotmail.com

GATEFIELDS (långhår)
www.gatefields.se

Marianne Hansson
Molnebo
744 91  Heby
0224-632 99
marianne-hansson@telia.com

GUNILLA WALDEMAN (långhår)
www.blacklassie.se
Gunilla Waldeman
Ingagården Dansbygget 5
312 52 Knäred
0430-430 90 el. 076-794 30 90
ingagarden@laholm.com

GLYTTAN (långhår)
kennelglyttan.wordpress.com

Anette Moe
Bärsksele 81
912 90  Vilhelmina
073-812 21 86
anette.moe@hotmail.com

HAZELGROVE (långhår)
www.hazelgrove.se

Lars Skoog
Kårebacken 9
163 56  Spånga
08-760 08 17, 070-431 12 12
info@hazelgrove.se

JACKPINE’S (långhår)
www.jackpine.se

Nina Svedegård Friberg och Bengt Svedegård Friberg
Roslundavägen 24 A
370 24  Nättraby
0455-496 86, 076-113 02 14
nina@jackpine.se

JEPNICKS
www.jepnicks.se
Marie Rosengren
Örsjö 418
274 63 Rydsgård
0735-60 19 87
marie@jepnicks.se

KARI’DAHLS (korthår)
www.kennelkaridahls.zoomin.se
Karin och Håkan Dahlbom
Pilgrimstad Ringvägen 16
840 58 Pilgrimstad
0693-310 19
070 24 12 845
khdahlbom50@gmail.com

KENDRAKES
www.kendrakes.se
Kent Kendrake & Martin Kullander
Kinne-Kleva Arnemossen 8
533 96 Götene
0701 – 44 77 00
kent.kendrake@gmail.com

KIRKES (korthår)
www.kirkes.se

Anette Vretman
Bessemergatan 6
737 44  Fagersta
073-592 95 71
vretman1@hotmail.com

LACE’S (långhår)
Kristina Eliasson
Saxnäs 9
910 88  Marsfjäll
0940-701 56, 070-681 90 62
st.eliasson@hotmail.com

LAWLESS (kort- och långhår)
www.lawless.se

Kerstin Widmark
Gustavsbergsvägen 3
871 65  Härnösand
0611-175 08, 070-696 25 91
kerstin@lawless.se

LIGHT OF DAWN (korhår)
www.lightofdawn.n.nu

Annika Fajersson
Västra Strö 4
241 92  Eslöv
073-815 46 34
annika.fajersson@gmail.com

LILLKRÅKANS (långhår)
www.lillkrakans.se
Maria Pettersson
Åbylundsvägen 299
137 32  Västerhaningen
08-50 02 89 83, 076-260 94 74, 0292-220 86
mar_pet@telia.com

MILD-KACHINA’S (långhår)
Britta Blomqvist
Avstyckningsvägen 21
175 50  Järfälla
08-58 01 08 91, 070-558 01 18
mild.kachinas@telia.com

MIRONIK’S (kort- och långhår)
www.mironik.se

Monica Johansson
Nyby Stavby 59
747 94  Alunda
073-981 73 88
mironik@telia.com
Emma Hult
Lappheden 9
780 54  Äppelbo
070-649 29 88
emmahult@msn.com

MONIDESIGNS (långhår)
www.monidesignscollie.se
Monica Falk
Farsta
070-652 45 38
vidjaslottet@passagen.se

MONSTAR’S (långhår)
www.monstars.se

Monica Olsson
Steneryd
373 00  Jämjö
0455-561 39, 070-918 26 55
monica@monstars.se

MOONRAIDERS (långhår)
Viola Abrahamsson
Tväråselet 206
942 92  Älvsbyn
0929-240 02, 070-678 52 5

MOSSTROOPER (långhår)
www.mosstroopercollies.com

Ionie
och Alf Oskarsson
Lygneviksvägen 15
439 72 Fjärås
0705-74 85 05,  0703-10 11 81
ionie.oskarson@telia.com,  alf.oskarson@telia.com

ONEWAY’S (korthår)
www.oneways.se/ramsv.htm
Jeanette Sävlund
Julsta, Södra Östergården 413
692 93  Kumla
019-23 82 42, 070-494 84 43
oneways.geo@yahoo.com

PEARLYWAY (långhår)
Iréne Olausson
Pärlemorvägen 19
226 51  Lund
070-876 44 35
ireneol@hotmail.com

PUCKOLINAS (långhår)
puckolinas.se
Åsa och Kent Haglund
Sandavägen 9 A
792 50  Mora
073-045 14 73
asa.haglund@puckolinas.se

REVOLT’S (långhår)
Annica Lundell
Ekbacksvägen 28
184 32  Åkersberga
070-842 74 08
annica.lundell@hotmail.com

RUNNERWAY (långhår)
www.runnerway.se.dinstudio.se

Susanne Karlsson
Älgstigen 5
683 73  Svartå
0585-500 91, 073-211 17 13
susanne.runnerway@yahoo.se

SAPPHIRESKY (långhår)
www.sapphiresky.se

Stephanie och Lena Burchard
Hemsjö Hagevägen 2 och 4
441 96  Alingsås
0735-29 37 63
stephaniemburchard@yahoo.se

SEAMEADOWS (långhår)
www.seameadows.se
Kirsten Wretstrand
Alekärrsvägen 2
277 31  Kivik
070-864 72 10
kirsten.wretstrand@gmail.com

SEAMIST (långhår)
www.seamistcollies.com
Margareta Hawkins
Buaredsvägen 3
439 51  Åsa
0340-65 19 64
lolo.hawkins@telia.com

SKYELICE (långhår)
www.skyelice.se
Per och Gudrun Carlsson
Blomberg Askvägen 11
533 93  Källby
0510-54 20 88
skyelice@telia.com

SOBELGÅRDEN (långhår)
Catrine Henriksson
Linköpingsvägen 102
612 93  Finspång
0122-134 31, 070-208 25 55
sobelgarden@gmail.com

SPEEDYCROWN’S (långhår)
www.123minsida.se/speedycrown
Chatarina Näslund
Björngatan 29
735 33  Surahammar
0220-318 83, 076-279 96 90
kennel.speedycrown@hotmail.com

SPRINGMIST’S (långhår)
www.springmist.kennelsida.se
Elisabeth Pettersson
Evavägen 13
705 95  Örebro
019-23 52 80, 070-576 40 49
springmist@telia.com

STAR HATCH (långhår)
www.collie4you.com
Lotta Häger
Köpinge kärragård 4
312 91  Laholm
070-301 91 47
lotta.hager@collie4you.com

STARSPANGLE’S (långhår)
www.starspangles.se
Mimmi Abring
Rosenhällsvägen 3
646 51  Stjärnhov
0158-402 85, 073-960 45 51
starspangles@live.se

STEADYROCK (långhår)
www.steadyrock.dk
Lena Ögren
Kokarvägen 2
893 40 Köpmanholmen
0660-22 32 79, 073-084 58 68
lenaogren1@gmail.com

STRAIGHTLINES (kort- och långhår)
www.kennelstraightline.se

Ewa Bjurström och Thomas Isacson
Skäleryr 303
451 92  Uddevalla
0522-356 01, 073-912 92 59
ewabjurstrm@gmail.com

SUGARLINES (långhår)
www.sugarlines.zoomin.se

Susanne Källström och Inger Begemann
Östra Bor 166
711 92  Vedevåg
0581-260 60, 070.668 07 97
sus.sugar@hotmail.com

SUNWIND’S (långhår)
www.123minsida.se/sunwinds

Malin Jansson
Östanbjörke 120
686 91  Sunne
0565-210 70, 070-680 22 98
sunwinds40@hotmail.com

SWEETCAILEANZ (korthår)
https://www.facebook.com/kennelsweetcailenaz/
Peter Areholm
Tengene Bäckgården 1
467 92 Grästorp
070-983 12 64
peter-areholm@hotmail.com

SÄTERTÖSENS (långhår)
http://savelis.123minsida.se/
Veronika Lindgren
Södra Tvärvägen 25
312 53 Hishult
076-346 11 77
Suolfly@hotmail.com

TÖRNSKOGENS (korthår)
www.tornskogens.com
Evama Thörnvall
Parkvägen 20, Kumla Kyrkby
733 93  Sala
0224-210 05, 021-39 27 62, 070-783 94 52
evamathornvall@gmail.com

ULLHAMRA (långhår)
www.ullhamra.se
Ulla Kvist
Gårdeby Björkhamra 1
610 21  Norsholm
011-710 88
ullhamra@yahoo.se

UNILINE’S (långhår)
www.unilineskennel.com
Britt-Marie Elbe
Stora Båraryd
332 92  Gislaved
0371-51 18 36, 070-552 18 36
unilines@gislaved.net