Uppfödare

Så roligt att du letar collievalp!

Här nedan listas uppfödare av kort- och långhårig collie och deras eventuella valpplaner. Uppfödarna är organiserade enligt län i Sverige. Du som valpköpare bör hitta information om kullens mentalindex för orädsla/nyfikenhet, kullens hd-index, kullens inavelsgrad, föräldradjurens och släktens hälsostatus och mentalitet när du läser om kullen på uppfödarens egen sida. Om informationen inte finns angiven där bör du fråga uppfödaren. Mer information om mentalindex, hd-index och annat viktigt hittar du på dessa länkar: Att tänka på under Köpa collie

Du som uppfödare som vill vara med på listan och/eller har en eller flera planerade kullar fyller i formuläret som finns i menyn. Du använder även formuläret om du vill uppdatera eller ta bort din information från hemsidan.


Uppfödare – Kommande/födda kullar

Blekinge | Dalarna | Gotland | Gävleborg | Halland | Jämtland | Jönköping | Kalmar | Kronoberg | Norrbotten | Skåne | Stockholm | Södermanland | Uppland | Värmland | Västerbotten | Västernorrland | Västmanland | Västra Götaland | Örebro | Östergötland

Blekinge
A’PALOS
(långhår)
www.vovve.net/apalos
Annica Cederholm
370 24 Nättraby
0455-277 72, 070-922 51 79
annica.cederholm@telia.com
MONSTAR’S
(långhår)
www.monstars.se
Monica Olsson
373 00 Jämjö
0455-561 39, 070-918 26 55
monica@monstars.se
VISSEGÅRDENS
(korthår)
Katarina Lindqvist
372 94 Listerby
076-949 68 36
katarina.lindqvist@outlook.com
Trf & Blm planeras
Dalarna
MIRONIK’S
(kort- och långhår)
www.mironik.se
Monica Johansson
747 94 Alunda
073-981 73 88
mironik@telia.com
Emma Hult
786 94 Äppelbo
070-649 29 88
emmahult@msn.com
Trf & Blm (korthår) planeras
mars 2020
PUCKOLINAS
(långhår)
www.puckolinas.se
Åsa och Kent Haglund
792 50 Mora
073-045 14 73
asa.haglund@puckolinas.se
Valpar planeras september 2020.
Trefärgat, Sobel
STARSPANGLES 
(långhår)
www.starspangles.se
Mimmi Abring
795 92 Rättvik
073-960 45 61
starspangles@live.se
Gotland
Gävleborg
SAMMEN´S
(långhår)
www.sammens.se
Ann Kristin Thorin Sammens
824 92 Hudiksvall
073-034 26 16
ann-kristin.sammens@telia.com
Adriana Sammens
824 92 Hudiksvall
073-819 03 45
Halland
DAMAIANUS
(långhår)
www.damaianus.se
Marie Baaz
305 78 Kvibille
035-584 78, 070-840 48 98
info@damaianus.se
MOSSTROOPER
(långhår)
www.mosstroopercollies.com
Ionie och Alf Oskarsson
439 72 Fjärås
0705-74 85 05, 0703-10 11 81
ionie.oskarson@telia.com, alf.oskarson@telia.com
STAR HATCH
(långhår)
www.collie4you.com
Lotta Häger
312 91 Laholm
070-301 91 47
lotta.hager@collie4you.com
Jämtland
KARI’DAHLS
(korthår)
www.karidahlskennel.kennelsida.se
Karin och Håkan Dahlbom
840 58 Pilgrimstad
0693-310 19, 070 24 12 845
khdahlbom50@gmail.com
Jönköping
BALTIMOORE
(långhår)
www.baltimoore.se
Angelita Nooni
560 27 Tenhult
070-931 89 82
angelita@angelita.se
DREAM ONCE
(långhår)
www.dreamonce.se
Anneli Lindström
573 92 Tranås
070-5507169
dream-once@hotmail.com
MIOLEGENDS
(långhår)
Helena Carlsson, Kent Kageren
574 50 Ekenässjön
070-5341952
miolegends@gmail.com
Valpar planeras juli 2020
Trf & Blm
UNILINE’S
(långhår)
Britt-Marie Elbe
332 92 Gislaved
0371-51 18 36, 070-552 18 36
unilines@gislaved.net
Kalmar
ANGELEYE´S
(långhår)
www.kennelangeleyes.se
Christina (Stina) Johansson
386 96 Färjestaden
0485-323 61, 076-808 61 61
stina.olandsrf@gmail.com
CARLITOS
(kort- och långhår)
www.carlitos.se
Karin Carlson
385 95 Torsås
0486-311 53, 070-628 04 80
carlitos@telia.com
COOLHUNTS 
(långhår)
www.coolhunts.se
Linda Persson
383 92 Mönsterås
076-835 85 65
coolhunts@hotmail.com
DANTOS
(långhår)
www.dantos.se
Wanda Forsberg
384 73 Fliseryd
070-511 42 99
w.forsberg@telia.com
Kronoberg
AMYFIELD 
(långhår)
www.amyfields.hemsida24.se
Monika Peterson
363 94 Lammhult
076-854 39 07
kennel.amyfield@gmail.com
SÄTERTÖSEN
(långhår)
www.satertosen.se
Veronica Lindgren
285 91 Markaryd
076-346 11 77
suolfly@hotmail.com
Norrbotten
BRUDHOLMENS
(långhår)
www.brudholmens.se
Maria Nyman
952 36 Kalix
070-204 72 21
maria@brudholmens.se
Jari Korpi
952 50 Kalix-Nyborg
070-639 61 93
jari@brudholmens.se
CORDYLINES
(långhår)
www.cordylines.se
Gunilla Nyberg
944 31 Hortlax
073-183 89 43
gunilla.nyberg@telia.com
FLAMBIRDS
(långhår)
Siv-Marie Wallenius
975 94 Luleå
0920-26 50 77, 070-677 09 11
flambird@telia.com
MOONRAIDERS
(långhår)
Viola Abrahamsson
942 92 Älvsbyn
0929-240 02, 070-678 52 5
TOP-FASHION’S
(kort- och långhår)
Ann-Louise och Tony Hedenstedt
946 92 Lillpite
070-624 51 60, 076-840 68 71
top.fashion@telia.com
Skåne
BLUE PEPTIA´S
(korthår)
Kristina Javue Ryttned
289 90 Knislinge
076-280 49 72
bluepetipas@gmail.com
BRANTASTIGS
(långhår)
Kerstin Persson
260 50 Billesholm
042-740 57, 042-827 73
brantastig@telia.com
Kullar väntas under
våren 2020
BUSANS
(långhår)
www.kennelbusan.se
Carina Warnhag
280 22 Vittsjö
0733-12 34 10
Carinawarnhag@gmail.com
CHATTERING’S
(långhår)
www.chatterings.se
Claudia Andersson
270 35 Blentarp
072-3111520
nojk@hotmail.com
FÄLADENS 
(långhår)
Margaretha Nilsson
242 35 Hörby
070-813 92 01
margaretha.nilsson@live.se
JEPNICKS
www.jepnicks.se
Marie Rosengren
274 63 Rydsgård
0735-60 19 87
marie@jepnicks.se
LIGHT OF DAWN
(korthår)
www.lightofdawn.n.nu
Annika Fajersson
241 92 Eslöv
073-815 46 34
annika.fajersson@gmail.com
PEARLYWAY
(långhår)
Iréne Olausson
226 51 Lund
070-876 44 35
ireneol@hotmail.com
SEAMEADOWS 
(långhår)
www.seameadows.se
Kirsten Wretstrand
277 31 Kivik
076-889 05 66
kirsten.wretstrand@gmail.com
Kull född 20 mars
Stockholm
ACTIVE STAR’S
(korthår)
www.activestars.se
Marie och Bosse Karlsson
137 95 Österhaninge
070-404 80 10, 070-888 99 10
marie@activestars.se
Trf planeras sommar 2020

AINTREE’S
(långhår)
www.aintree.se
Marie Munktell
136 71 Vendelsö
070-814 33 32
marie_munktell@hotmail.com
ASTOLAT’S
(korthår)
www.astolat.se
Annika Wagner
179 65 Stenhamra
08-428 85 85, 073-214 44 09
annika.wagner@telia.com
CALLAHORN´S
(långhår)
www.callahorn.se
Tarja Larsson
141 32 Huddinge
073-6846095
tarja_larsson@hotmail.com
FORNBORGENS
(långhår)
www.fornborgen.se
Elisabeth och Olle Landfors
178 54 Ekerö
08-56 02 09 11, 070-544 31 54
elisabeth@fornborgen.se
HAZELGROVE
(långhår)
www.hazelgrove.se
Lars Skoog
163 56 Spånga
08-760 08 17, 070-431 12 12
info@hazelgrove.se
LILLKRÅKANS
(långhår)
www.lillkrakans.se
Maria Pettersson
137 32 Västerhaningen
08-50 02 89 83, 076-260 94 74, 0292-220 86
mar_pet@telia.com
MILD-KACHINA’S
(långhår)
Britta Blomqvist
175 50 Järfälla
08-58 01 08 91, 070-558 01 18
mild.kachinas@telia.com
Södermanland
COLLYSHETS
(långhår)
www.collyshetskennel.se
Eva Malinen
610 74 Vagnhärad
070-219 31 67
eva@collyshetskennel.se
CRONY
(långhår)
www.crony.se
Eva Eriksson
611 90 Ålberga
0155-720 70, 0155-721 27, 070-333 76 54
evaerikssonalberga@hotmail.com
DUSTLESS
(långhår)
www.123minsida.se/Dustless
Jeanette Andersson
635 04 Eskilstuna
072-230 75 68
jeanette_molly@hotmail.com
Uppland
GATEFIELDS
(långhår)
www.gatefields.se
Marianne Hansson
744 91 Heby
0224-632 99
marianne-hansson@telia.com
MIRONIK’S
(kort- och långhår)
www.mironik.se
Monica Johansson
747 94 Alunda
073-981 73 88
mironik@telia.com
Emma Hult
786 94 Äppelbo
070-649 29 88
emmahult@msn.com
Trf & Blm (korthår) planeras
mars 2020
Värmland
SUNWIND’S
(långhår)
www.123minsida.se/sunwinds
Malin Jansson
686 91 Sunne
0565-210 70, 070-680 22 98
sunwinds40@hotmail.com
X-TREME COLLIES
(långhår)
www.x-tremecollies.com
Heidi Klittner
662 96 Svanskog
070-380 39 63
heidiklittner@gmail.com
Västerbotten
DAILY PASSION 
(långhår)
https://dailypassioncollie.weebly.com
Linda Pettersen
905 91 Umeå
073-805 56 21
daily.passion@hotmail.com
LACE’S
(långhår)
Kristina Eliasson
910 88 Marsfjäll
0940-701 56, 070-681 90 62
st.eliasson@hotmail.com
Västernorrland
CATTALEYA
(långhår)
www.kennelcattaleya.se
Viktoria Vestergren
860 41 Liden
070-264 67 79
viktoriavestergren79@hotmail.com
kentengstrom@hotmail.com
FACHINGS
(långhår)
www.fachings.se
Yvonne Westberg
871 53 Härnösand
070-362 82 70
yvonne.westberg8@gmail.com
FANCYMORE
(långhår)
Margaretha Carlsson
860 41 Liden
0692-100 80, 070-651 00 34
fancymore.mc@gmail.com
Kull född 2020-03-07
LAWLESS
(kort- och långhår)
www.lawless.se
Kerstin Widmark
871 65 Härnösand
0611-175 08, 070-696 25 91
kerstin@lawless.se
STEADYROCK
(långhår)
www.steadyrock.dk
Lena Ögren
893 40 Köpmanholmen
0660-22 32 79, 073-084 58 68
lenaogren1@gmail.com
Västmanland
KIRKES
(korthår)
www.kirkes.se
Anette Vretman
737 44 Fagersta
073-592 95 71
vretman1@hotmail.com
SPEEDYCROWN’S
(långhår)
www.123minsida.se/speedycrown
Chatarina Näslund
735 33 Surahammar
0220-318 83, 076-279 96 90
kennel.speedycrown@hotmail.com
TÖRNSKOGENS
(korthår)
www.tornskogens.com
Evama Thörnvall
733 93 Sala
0224-210 05, 021-39 27 62, 070-783 94 52
evamathornvall@gmail.com
Västra Götaland
BLUSHING
(långhår)
www.blushing.se
Marie Klittner-Larsson
662 37 Åmål
0532-145 81, 070-574 56 27
marieklittner@msn.com
Trf planeras till hösten 2020
CHAIREINS
(långhår)
Lars och Lillemor Stridh
446 38 Älvängen
0303-74 93 42
lillemor.stridh@yahoo.se
KENDRAKES
www.kendrakes.se
Kent Kendrake & Martin Kullander
533 96 Götene
0701-44 77 00
kent.kendrake@gmail.com
SAPPHIRESKY
(långhår)
www.sapphiresky.se
Stephanie och Lena Burchard
441 96 Alingsås
0735-29 37 63
stephaniemburchard@yahoo.se
SKYELICE
(långhår)
www.skyelice.se
Per och Gudrun Carlsson
531 95 Källby
0510-54 20 88, 070-257 77 93
skyelice@telia.com
STRAIGHTLINES
(korthår/långhår)
www.kennelstraightline.se
Ewa Bjurström
451 92 Uddevalla
0739-129259
collies@straightline.se
SWEETCAILEANZ
(korthår)
facebook.com/kennelsweetcailenaz
Peter Areholm
467 92 Grästorp
070-983 12 64
peter-areholm@hotmail.com
Örebro
ONEWAY’S
(korthår)
www.oneways.se/ramsv.htm
Jeanette Sävlund
692 93 Kumla
019-23 82 42, 070-494 84 43
oneways.geo@yahoo.com
Valpar planeras april 2020.
Trefärgat & Sobel
RUNNERWAY
(långhår)
www.runnerway.se.dinstudio.se
Susanne Karlsson
683 73 Svartå
0585-500 91, 073-211 17 13
susanne.runnerway@yahoo.se
SPRINGMIST’S
(långhår)
www.springmist.kennelsida.se
Elisabeth Pettersson
705 95 Örebro
019-23 52 80, 070-576 40 49
springmist@telia.com
2 kullar planeras våren 2020
Sobel & Trf
Östergötland
SOBELGÅRDEN
(långhår)
Catrine Henriksson
612 93 Finspång
0122-134 31, 070-208 25 55
sobelgarden@gmail.com