Resultat från Collie SM

Här hittar du resultaten från de gångna Collie SM. Först presenteras Colliebladets reportage från 2008 och framåt med fullständiga resultat. Därefter listas alla SM-Vinnare genom åren samt vinnare av Vandringspriser.

Collie-SM 2008_Stockholm / Collie-SM 2009_Timrå / Collie-SM 2010_Oskarshamn/ 2011 / Collie-SM 2012_Ystad / Collie-SM 2013_Laholm / Collie-SM 2014_Timrå / Collie-SM 2015_Osby

SCK:s Vandringspris till SM-Vinnare i Agility, Bruks och Lydnad

Själva vandringspriset är instiftat av SCK 2006 och skall vandra i 10 år med början 2006. Därefter skall de delas ut till de ekipage som haft flest inteckningar i priset. Vid lika antal avgör högsta individuella poängen. Dessa VP skall delas ut för gott 2016.

SM-Vinnare i Agility

& SCK:s VP (sedan 2006-2015)

  • Föraren till hunden ska vara medlem i Svenska Collieklubben
  • Titeln ska delas ut till svenskägd och svensk registrerad Collie
  • SM titeln delas ut till finalvinnaren.

agility tunnel - Kopia

2015: Otteys Dressed For Succés, förare Maja Svensson
2014: Puckolina Eiko, förare Ronny Eriksson
2013: Mironik’s Mikko Mallikas, förare Angelica Eklund
2012: Springmist´s Walkabout, förare Jennifer Schiller
2011: Springmist´s Walkabout, förare Jennifer Schiller
2010: Mironik’s Minos, förare Angelica Eklund
2009: Springmist’s Walkabout, förare Jennifer Schiller
2008: Mironik’s Minos, förare Angelica Eklund
2007: Weeline Macmillian
2006: Fornborgens Bjarke, förare Thomas Strand
2005: Lindlyckans Nelson
2004: Mironik’s Flash like Ross, förare Angelica Eklund
2003: Countrie Squire’s Benzie, förare Anna Juntorp
2002: Mistral’s Remember Me, förare Susan Grassl
2001: Dreamrocks Lady Hawk
2000: Rickmix Quenne Of Love
1999: Dreamrocks Lady Hawk, förare Johanna Moberg
1998: Lynnfield Wandering Star, förare Jörn Beck
1997: Alfredo, förare Jörn Beck
1996: Lynnfield Wandering Star,  förare Jörn Beck
1995: Newlooks King Valiant, förare Maria Olsson Knutas
1994: Lisar’s Golden Boomerang, förare Jörn Beck
1993: Newlooks King Valiant, förare Maria Olsson Knutas

SM-Vinnare i Bruks

& SCK:s VP (sedan 2006-2015)

  • Föraren till hunden ska vara medlem i Svenska Collieklubben.
  • Delas ut till svenskägd och svensk registrerad Collie.
  • Tävlan avgörs i Elitklass enligt officiella regler. Grenarna spår och sök arrangeras.
  • En total mästare koras. Totalpoängen är densamma för spår och sök i elitklass.
  • Vinner gör det ekipage med högsta poäng.
  • Ekipaget måste ha uppnått lägst godkänt resultat.
  • Vid samma poäng vinner det ekipage som har högst poäng på:
  • 1. Huvudmomentet
  • 2. Totalpoäng i specialmomenten
  • 3. Vid fortsatt lika poäng delas titel
  • Enligt gällande regler för officiella bruksprov.
  • Då tävlingarna är officiella utses en officiell vinnare i respektive spår och sök.

sobel kh sparar_kompr

2015: Ingen SM-Vinnare detta år
2014: Ingen SM-Vinnare detta år
2013: Seamist Sheriff Star, förare Erica Svensson
2012: Seamist Sheriff Star, förare Erica Svensson
2011: Seamist Sheriff Star, förare Erica Svensson
2010: Convocos Balalajka, förare Karin Carlsson
2009: Gemdales Valiant Viking, förare Jenny Marklund
2008: Ässtorps Qarisma, förare Kirsten Wretstrand
2007: Gemdales Just Jason, förare Jenny Marklund
2006: Fachings Jetblack Jake, förare Anita Braxenholm
2005: Ingen SM vinnare detta år
2004: Folias Zir William, förare Jenny Marklund
2003: Seamist Spartacus, förare Sonny Bäckman
2002: Brighthills Black Barry, förare Bo Linnarsson
2001: Gemdales Careless Charlie, Ulrika Jansson
2000: Folias Primula, Elisabeth Persson
1999: Brighthills Black Barry, förare Bo Linnarsson
1998: Seamist Semicat, förare Margaretha Hawkins
1997: Smooth In My Mind of Torrosly, förare Yvonne Andersson
1996: Springmist’s Happy Hippie, förare Helen Norgren
1995: Shinewoods Silver Spire, Lena Hjärtfors
1994: Newlooks Did It, Siv Lundin
1993: Seamist Shining Diamond, Margaretha Hawkins

SM-Vinnare i Lydnad

& SCK:s VP (sedan 2006-2015)Karin_Lindgren_Lassie_apportbock

  • Föraren till hunden ska vara medlem i Svenska Collieklubben.
  • Titeln ska delas ut till svenskägd och svensk registrerad Collie.
  • Tävlan avgörs i Elitklass enligt officiella regler.
  • Vinner gör det ekipage med högst poäng.
  • Ekipaget måste ha uppnått lägst 2:a pris.
  • Vid lika poäng vinner det ekipage med högsta poäng på: 1. Moment 3 (fritt följ) 2. Moment 5 (Inkallande med stå och ligg) 3. Moment 6 (Sändande med dirigering, läggande och inkallning)

2015: Ingen SM-Vinnare detta år
2014: Ingen SM-Vinnare detta år
2013: Ingen SM-Vinnare detta år
2012: Ingen SM-Vinnare detta år
2011: Ingen SM-Vinnare detta år
2010: Morgonrodnadens Ceasar, Ronnie Berggren
2009: Ingen SM-Vinnare detta år
2008: Ingen SM-Vinnare detta år
2007: Ingen SM-Vinnare detta år
2006: Ingen SM-Vinnare detta år
2005: Morgonrodnadens Cesar
2004: Ingen SM-Vinnare detta år
2003: Kendrake’s Sweet Vendetta, Anki Mossberg
2002: Lindlyckans Frasse, Britt-Marie Nyman
2001: Springmist’s Helter Skelter, Erica Hedberg
2000: Springmist’s Helter Skelter, Erica Hedberg
1999: Brighthills Black Berry, Bo Linnarsson
1998: Brighthills Black Berry, Bo Linnarsson
1997: Brighthills Black Berry, Bo Linnarsson
1996: Greilins Snow Breeze, Helene Lundqvist
1995: Early Mornings Ballroom Blitz, Karl Johansson
1994: Ridings Miss Sweden, Mattias Scmidt
1993: Två hundar delar titeln: Smooth In My Mind of Torrosly, Yvonne Andersson och Mitzy, Jörgen Norberg

SM-Vinnare i Rallylydnad

SONY DSC

  • Föraren till hunden ska vara medlem i Svenska Collieklubben.
  • Titeln ska delas ut till svenskägd och svensk registrerad Collie.
  • Tävlan avgörs i Mästarklass enligt officiella regler.
  • Vinner gör det ekipage med högst poäng,
  • Ekipaget måste ha uppnått lägst godkänt resultat.

2015: Ikkatorpets Cajza,
förare Jeanette Hansson
2014: Springmist’s The Rednex,  förare Marie-Louise Muhr
2013: Ikkatorpet´s Cajza,  förare Jeanette Hansson
2012: Gemdales Noble Nancy,  förare Monica Johansson
2011: Ikkatorpet´s Collin, förare Anita Ahlqvist

SM-Vinnare Utställning
KH = Korthår  LH = Långhår

  • Ägaren till hunden ska vara medlem i Svenska Collieklubben.
  • Titeln delas ut till dagens bästa svenskägda och svensk registrerade lång- respektive korthåriga collie.
  • Hunden ska ha uppnått minst CK kvalite.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2015: KH Sontikan Surunmurhaaja, ägare Josefins Sundqvist
LH Fancymore You Are My Sunshine, ägare Margaretha Carlsson
2014: KH Clingstone’s No Doubt, ägare Jessica Stens
LH Seabound’s The Spectacular, ägare Micael Johansson
2013: KH Oneway’s Guld-Ivar Flinthjärta, ägare Marie Tofler.
LH Amyfield Born To Be Wild, ägare Monika Peterson
2012: KH Oneway´s Secret Agent
LH Danfrebek Design Deluxe
2011: KH Cinnaberry´s Shining Starl
LH Fancymore Morning Angel
2010: KH Kari’Dahls Nemo Novell
LH Danfrebek Dazed With Lust
2009: KH Kari’Dahls Nemo Novell
LH Danfrebek Dazed With Lust
2008: Circuitutställning, inga SM-vinnare
2007: KH Oneway’s Top Speed
LH Danfrebek Design Delux
2006: KH Cathilines Touch of Cummin
LH Rudängens Exakt a Ruby
2005: KH Sandcastle’s One More Time
LH Seabound’s Sweet’n Special
2004: KH Oneway’s Errol Flynn
LH Crofter’s Holding Ladybug
2003: KH Oneway’s Obelix
LH Kendrakes Little Red Corvette
2002: KH Ingen SM vinnare
LH Steadwyn Blissfully Blue
2001: KH Oneway’s Errol Flynn
LH Renferns My Cherry Amour
2000: KH Oneway’s Errol Flynn
LH Cronys Gold Dreamer
1999: KH Oneway’s Errol Flynn
LH Cronys Gold Dreamer
1998: KH Manzings Morning Minnie
LH Rymmarn’s Quick Quinny
1997: KH Early Mornings Columba
LH Speedlines Crowning Point
1996: KH Oneway’s Got to Be a Lover
LH Folias Zky High
1995: KH Ingen SM vinnare
LH Folias Zky High
1994: KH Almdalens Iris
LH Brighthills Black Baron
1993:  KH Oneway’s Bloody Mary
LH Breezdon Devil in Disquise

Appellmästare

  • Föraren till hunden ska vara medlem i Svenska Collieklubben.
  • Titeln ska delas ut till svenskägd och svensk registrerad Collie.
  • Tävlan avgörs i appellklass enligt officiella regler. Grenarna spår och sök arrangeras.
  • En total appellmästare koras. Totalpoängen är densamma för spår och sök i appellklass.
  • Vinner gör det ekipage med högsta poäng.
  • Ekipaget måste ha uppnått lägst godkänt resultat.
  • Vid samma poäng vinner det ekipage som har högst poäng på:2. Totalpoäng i specialmomenten
  • 3. Vid fortsatt lika poäng delas titel
  • 1. Huvudmomentet
  • Enligt gällande regler för officiella bruksprov.

hopp stilstudie

2015: Ingen appellmästare utsågs detta år
2014: Damaianus Zealing Zanchia, förare Ann-Lis Brorsson
2013: Gemdales Expected Xavier, Annika Grönlund
2012: Gemdales Jolly Yulia, Lena Mjöberg
2011: Seamist Snow-N-Ice, Anders Svensson
2010: Faching’s Black Pontiac, Anita Wihk
2009: Fornborgens Gamma, Elisabeth Landfors
2008: Gemdales Twinkle Little Tindra
2007: Chairiens Katitzie
2006:
2005: Damaianus Maya Silk Velvet
2004: Fornbors Drambuie
2003: Seamist Strongheart
2002: Springmist’s Scary Monster
2001: Fachings Joyful Java
2000: Brighthills Barin Blixt
1999:
1998: Lisars Golden Boomerang

Mellersta norra LA’s VP till Bästa bruksprestation

Vandringspriset ska delas ut till den collie oavsett hårlag som har högst snittbetyg (procent) i lägre, högre eller elitklass på Collie-SM. Hunden ska vara svenskregistrerad och svenskägd. Ekipaget måste ha uppnått lägst godkänt resultat vid tävlingstillfället.

Vid lika snittbetyg skall huvudmomentet vara utslagsgivande. Vid lika betyg vinner hund med högsta betyg på budföring eller uppletande. Vid fortsatt lika poäng ska betyget i fritt följ el. linförighet vara avgörande. Vid fortsatt lika betyg delas priset. Vandringspriset ska delas ut under 10 år med start 2006. Den hund som tidigast 2016 har uppnått den högsta procentuella poängen erhåller priset för gott.

2015: Fancymore Angel Of Diamonds, Kirsten Wretstrand – 81,04%
2014: Fachings Morningbeam In The Rainbow, Yvonne Fachings –
2013: Springmist’s Wild and Furious Monster, Elisabeth Bauer –
2012: Gemdales Yolly Yulia,
2011: Seamist Snow-N-Ice, Anders Svensson –
2010: Mari-Mon’s Silver Sky, Gunnel Hallström –
2009: Gemdales Valiant Viking, Jenny Marklund –
2008: Ässtorps Qarisma, Kirsten Wretstrand –
2007: Gemdales Just Jason, Jenny Marklund –
2006: Gemdales Noble Nancy, Monica Johansson –

VP Carramarr’s

Är skänkt av Joyce Sargreant att delas ut till BIR LH Collie. ????????
Är BIR hunden inte svenskägd delas priset inte ut.

2015: Fancymore You Are My Sunshine, ägare Margaretha Carlsson
2014: Seabound’s The Spectacular, ägare Micael Johansson
2013: Amyfield Born To Be Wild, ägare Monika Petersson
2012: Danfrebek Design Deluxe
2011: Fancymore Morning Angel
2010: Ej utdelat (BIR-hunden danskägd)
2009: Danfrebek Dazed With Lust
2008: Circuitutställning inga VPR delades ut
2007: Danfrebek Design De Luxe
2006: Rudängens Exakt a’ Ruby
2005: Seabound’s Sweet’n Special
2004: Crofter’s Holding’s Ladybug
2003: Kangasvoukon Monaco Princess
2002: Steadwyn Blissfully Blue
2001: Renferns My Cherry Amour
2000: Cronys Gold Dreamer
1999: Cronys Gold Dreamer
1998: Rymmarns Quick Quinny
1997: Speedlines Crowning Point
1996: Folias Zky High
1995: Brighthills Black Ballerina
1994: Madcaps Forbidden Fruit
1993: Breezdon Devil In Disquise
1992: Seamist Steely Dan
1991: Brilyn Goldfinger Of Lynnsweed
1990: Angeleyes Blue Enterprice
1989: Steadlyn Zong Of Sweden
1988: Steadlyn Zong Of Sweden
1987: Dragonens Rouge
1986: Arrambrook Kerry Gold Of Stowbourne
1985: Seamist Summer Storm
1984: Arrambrook Kerry Gold Of Stowbourne
1983: Zong Of Sweden
1982: Dragonens Smashing Skipper
1981: Little Black
1980: Seamist Summer Storm
1979: Dragonens Carrissima In Blue
1978: Sundorne Midnight Flyer Of Johrenda
1977: Cronys Anniversary Maid
1976: Cronys Blue Viking
1975 Stardogs Por Little Dog
1974: Royalist Of Rokeby
1973: Rennet Of Rokeby
1972: Royalist Of Rokeby
1971: Stardogs White Lili
1970: Stardogs Intermezzo
1969: Sobelgårdens Lambo

VP Mosshill’s

Är skänkt av Lilli Von Schrowe- Hoverman till ägaren av den kort – eller långhåriga Collie som BIR domaren anser bäst motsvara standardens krav. Hunden måste ha tilldelats CK på den aktuella utställningen, får men måste inte ha avlagt BoK provet.
????????
2015: Fancymore You Are My Sunshine, ägare Margaretha Carlsson
2014: Seabound’s The Spectacular, ägare Micael Johansson
2013: Amyfield Born To Be Wild, ägare Monika Petersson
2012: Danfrebek Design Deluxe
2011: Fancymore Morning Angel
2010: Danfrebek Dazed With Lust
2009: Danfrebek Dazed With Lust
2008: Circuitutställning inga VPR delades ut
2007: Oneways Top Speed
2006: Rudängens Exakt a’ Ruby
2005: Seabound’s Sweet’n Special
2004: Uppgift saknas
2003: Kangasvoukon Monaco Princess
2002: Steadwyn Blissfully Blue
2001: Renferns My Cherry Amour
2000: Cronys Gold Dreamer
1999: Cronys Gold Dreamer
1998: Rymmarns Quick Quinny
1997: Speedlines Crowning Point
1996: OneWays Got To Be A Lover
1995: Brighthills Black Ballerina
1994: Madcaps Forbidden Fruit
1993: Breezdon Devil In Disquise
1992: Seamist Steely Dan
1991: Brilyn Goldfinger Of Lynnsweed
1990: Angeleyes Blue Enterprice
1989: Steadlyn Zong Of Sweden
1988: Steadlyn Zong Of Sweden
1987: Dragonens Rouge
1986: Arrambrook Kerry Gold Of Stowbourne
1985: Lynaire All in Black
1984: Arrambrook Kerry Gold Of Stowbourne
1983: Zong Of Sweden
1982: Dragonens Smashing Skipper
1981: Little Black
1980: Seamist Summer Storm
1979: Dragonens Carrissima In Blue
1978: Sundorne Midnight Flyer Of Johrenda
1977: Cronys Anniversary Maid
1976: Cronys Blue Viking

Sven & Liselott Zetterholms VP

Till Bästa svenskfödda unghane över 15 mån, av CK kvalité, oavsett hårlag på SCK:s huvudutställning. Priset stannar hos den ägare som tilldelats priset 3 gånger.

2015: Fancymore Silver Sensation ????????
2014: Ej utdelat
2013: Ej utdelat
2012: Ej utdelat
2011: Ej utdelat
2010: Ej utdelat
2009: Cordylines Victory In Blue
2008: Circuitutställning inga VPR delades ut
2007: Angeleyes A Silver Snowcloud
2006: Steadwyn Discover The Black
2005: Blue Wings Super Sonic
2004: Steadwyn Diamond Step
2003: Ej utdelat
2002: Ej utdelat
2001: Ej utdelat
2000: Ej utdelat
1999: Uppgift saknas
1998: Uppgift saknas
1997: Oneways Sharp Dressed Man
1996: Oneways Errol Flynn
1995: Mandanes  Mr Tambourine Man
1994: Mirabackens Knight Commander
1993: Fairlines Classic Black Adorn
1992:
1991:

Springmist’s VP

Till BIS Bruksprovsklass.????????

  • Priset ska vara ständigt vandrande.
  • Priset ska delas ut på Svenska Collieklubbens SM eller om SM inte anordnas på huvudutställningen varje år.
  • Vinnande hund blir den hund som av domaren utses till BIS-bruksprovsmeriterade hund för dagen, av raserna kort eller långhårig collie.
  • Är det ingen hund anmäld i bruksklass i något av hårlagen delas priset inte ut.
  • Plakett med hundens titlar och stamtavlenamn ska fästas på vandringsprisets sockel, detta bekostas av vinnaren.
  • Vinnaren av priset tillser att priset finns på plats på utställningsdagen året efter.
  • Om utställningsreglerna ändras och bruksklass försvinner återgår priset till instiftaren av priset.

2015: Fancymore Angel of Diamonds
2014: Fancymore Angel of Diamonds
2013: Oneway’s Natascha Yar
2012: Fancymore Guardian Angel
2011: Ek utdelat
2010: Ej utdelat
2009: Eurotop Evita
2008: Curcuitutställning inga VP delades ut
2007: Dantos Hilding

Norska Collieklubbens VP

Till BEST IN SHOW på Svenska Collieklubbens huvudutställning.

????????

2015: Fancymore You Are My Sunshine, ägare Margaretha Carlsson
2014: Seabound’s The Spectacular, ägare Micael Johansson
2013: Amyfield Born To Be Wild, ägare Monika Petersson
2012: Danfrebek Design Deluxe
2011: Fancymore Morning Angel
2010: Kari’Dahls Nemo Novell
2009: Danfrebek Dazed With Lust
2008: Circuitutställning inga VPR delades ut
2007: Oneways Top Speed
2006: Rudängens Exakt a’ Ruby
2005: Seabound’s Sweet’n Special
2004: Crofter’s Holding’s Ladybug
2003: Kangasvoukon Monaco Princess
2002: Kangasvoukon Put Up The Pow-Wow
2001: Renferns My Cherry Amour
2000: Cronys Gold Dreamer
1999: Cronys Gold Dreamer
1998: Rymmarns Quick Quinny
1997: Speedlines Crowning Point
1996: Oneways Got To Be A Lover
1995: Brighthills Black Ballerina
1994: Madcaps Forbidden Fruit
1993: Oneways Bloody Mary
1992: Seamist Steely Dan
1991: Brilyn Goldfinger Of Lynnsweed
1990: Angeleyes Blue Enterprice
1989: Steadlyn Zong Of Sweden
1988: Steadlyn Zong Of Sweden