Svensk Mästare i Agility
År | Hund | Förare | År | Hund | Förare |
2021 | Ingen Agility | 2022 | Mironik’s Seeja | Angelica Eklund | |
2019 | Ingen Agility | 2020 | Collie-SM inställt | ||
2017 | Mironik’s Jorcada | Annie Larsson Dittmer | 2018 | Mironik´s Fabi | Caroline Larsson |
2015 | Otteys Dressed For Succés | Maja Svensson | 2016 | —– | |
2013 | Mironik’s Mikko Mallikas | Angelica Eklund | 2014 | Puckolina Eiko | Ronny Eriksson |
2011 | Springmist´s Walkabout | Jennifer Schiller | 2012 | Springmist´s Walkabout | Jennifer Schiller |
2009 | Springmist’s Walkabout | Jennifer Schiller | 2010 | Mironik’s Minos | Angelica Eklund |
2007 | Weeline Macmillian | Andreas Fagerfors | 2008 | Mironik’s Minos | Angelica Eklund |
2005 | Lindlyckans Nelson | Brita Sassersson | 2006 | Fornborgens Bjarke | Thomas Strand |
2003 | Countrie Squire’s Benzie | Anna Juntorp | 2004 | Mironik’s Flash like Ross | Angelica Eklund |
2001 | Dreamrocks Lady Hawk | Johanna Moberg | 2002 | Mistral’s Remember Me | Susan Grassl |
1999 | Dreamrocks Lady Hawk | Johanna Moberg | 2000 | Rickmix Quenne Of Love | Britta Söderberg |
1997 | Alfredo | Jörn Beck | 1998 | Lynnfield Wandering Star | Jörn Beck |
1995 | Newlooks King Valiant | Maria Olsson Knutas | 1996 | Lynnfield Wandering Star | Jörn Beck |
1993 | Newlooks King Valiant | Maria Olsson Knutas | 1994 | Lisar’s Golden Boomerang | Jörn Beck |
Svensk Mästare i Bruks
År | Hund | Förare | År | Hund | Förare |
2021 | Ingen vinnare | 2022 | Ingen vinnare | ||
2019 | Mironik’s Zenga | Klara Kristalova | 2020 | Collie-SM inställt | |
2017 | Seamist Spiced Ice | Marie Palmgren | 2018 | Seamist Ice Nougat | Pia Selin |
2015 | —– | 2016 | —– | ||
2013 | Seamist Sheriff Star | Erica Svensson | 2014 | —– | |
2011 | Seamist Sheriff Star | Erica Svensson | 2012 | Seamist Sheriff Star | Erica Svensson |
2009 | Gemdales Valiant Viking | Jenny Marklund | 2010 | Convocos Balalajka | Karin Carlsson |
2007 | Gemdales Just Jason | Jenny Marklund | 2008 | Ässtorps Qarisma | Kirsten Wretstrand |
2005 | —– | —– | 2006 | Fachings Jetblack Jake | Anita Braxenholm |
2003 | Seamist Spartacus | Sonny Bäckman | 2004 | Folias Zir William | Jenny Marklund |
2001 | Gemdales Careless Charlie | Ulrika Jansson | 2002 | Brighthills Black Barry | Bo Linnarsson |
1999 | Brighthills Black Barry | Bo Linnarsson | 2000 | Folias Primula | Elisabeth Persson |
1997 | Smooth In My Mind of Torrosly | Yvonne Andersson | 1998 | Seamist Semicat | Margaretha Hawkins |
1995 | Shinewoods Silver Spire | Lena Hjärtfors | 1996 | Springmist’s Happy Hippie | Helen Norgren |
1993 | Seamist Shining Diamond | Margaretha Hawkins | 1994 | Newlooks Did It | Siv Lundin |
Svensk Mästare i Lydnad
År | Hund | Förare | År | Hund | Förare |
2022 | Seamist Selebrity | Marie Palmgren | |||
2020 | Collie-SM inställt | 2021 | Fancymore Treasure of My Love | Lisa Samuelsson | |
2018 | Mironik’s Jingbo | Klara Kristalova | 2019 | —– | |
2016 | —– | 2017 | —– | ||
2014 | —– | 2015 | —– | ||
2012 | —– | 2013 | —– | ||
2010 | Morgonrodnadens Ceasar | Ronnie Berggren | 2011 | —– | |
2008 | —– | 2009 | —– | ||
2006 | —– | 2007 | —– | ||
2004 | —– | 2005 | —– | ||
2002 | Lindlyckans Frasse | Britt-Marie Nyman | 2003 | Kendrake’s Sweet Vendetta | Anki Mossberg |
2000 | Springmist’s Helter Skelter | Erica Hedberg | 2001 | Springmist’s Helter Skelter | Erica Hedberg |
1998 | Brighthills Big Benson | Karin Carlson | 1999 | Brighthills Black Berry | Bo Linnarsson |
1996 | Greilins Snow Breeze | Helene Lundqvist | 1997 | Brighthills Black Berry | Bo Linnarsson |
1994 | Ridings Miss Sweden | Mattias Scmidt | 1995 | Early Mornings Ballroom Blitz | Karl Johansson |
1993 | Smooth In My Mind of Torrosly | Yvonne Andersson | 1993 | Mitzy | Jörgen Norberg |
Svensk Mästare i Rallylydnad
År | Hund | Förare | År | Hund | Förare |
2021 | Fancymore Treasure of My Love | Lisa Samuelsson | 2022 | Mironik’s Smile | Jytte Sigsgaard |
2019 | —– | 2020 | Collie-SM inställt | ||
2017 | Seamist Spiced Ice | Marie Palmgren | 2018 | Dantos Qwintus | Katja Turja |
2015 | Ikkatorpets Cajza | Jeanette Hansson | 2016 | —– | |
2013 | Ikkatorpet´s Cajza | Jeanette Hansson | 2014 | Springmist’s The Rednex | Marie-Louise Muhr |
2011 | Ikkatorpet´s Collin | Anita Ahlqvist | 2012 | Gemdales Noble Nancy | Monica Johansson |
Svensk Mästare i Utställning
År | Hund, Korthår | Ägare | Hund, Långhår | Ägare |
2022 | Jekkupatterin Pina Colado | Annika Ahlgvist | Baltimoore So What | Elisabeth Johansson |
2021 | Kari’Dahls Maja Madrugada | Håkan Dahlbom | Nerleormoens Blue Amazing Grace | Gunilla Nyberg |
2020 | Collie-SM inställt | Collie-SM inställt | ||
2019 | Törnskogens Regazza Di Milano | Susanne Söder | Zaphira | Tarja Larsson |
2018 | Mironik´s Zenoni | Emma Hult | Gatefields I´m Over the Moon | Marianne Hansson |
2017 | Mironik´s Zenoni | Emma Hult | Fancymore Silver Sensation | Margaretha Carlsson |
2016 | Mabinogion Lúthein Tinúviel | Evama Thörnvall | Fancymore Silver Sensation | Margaretha Carlsson |
2015 | Sontikan Surunmurhaaja | Josefins Sundqvist | Fancymore You Are My Sunshine | Margaretha Carlsson |
2014 | Clingstone’s No Doubt | Jessica Stens | Seabound’s The Spectacular | Micael Johansson |
2013 | Oneway’s Guld-Ivar Flinthjärta | Marie Tofler | Amyfield Born To Be Wild | Monika Peterson |
2012 | Oneway´s Secret Agent | Jeanette Sävlund | Danfrebek Design Deluxe | Margaretha Carlsson |
2011 | Cinnaberry´s Shining Starl | Tarja Heijda | Fancymore Morning Angel | Margaretha Carlsson |
2010 | Kari’Dahls Nemo Novell | Håkan Dahlbom | Danfrebek Dazed With Lust | Margaretha Carlsson |
2009 | Kari’Dahls Nemo Novell | Håkan Dahlbom | Danfrebek Dazed With Lust | Margaretha Carlsson |
2008 | Circuitutställning, inga SM-vinnare | Circuitutställning, inga SM-vinnare | ||
2007 | Oneway’s Top Speed | Ing Marie Toftler | Danfrebek Design Delux | Margaretha Carlsson |
2006 | Cathilines Touch of Cummin | Rudängens Exakt a Ruby | ||
2005 | Sandcastle’s One More Time | Linnea Goossen | Seabound’s Sweet’n Special | Ann-Kristin Thorin-Sammens |
2004 | Oneway’s Errol Flynn | Jeanette Sävlund | Crofter’s Holding Ladybug | |
2003 | Oneway’s Obelix | Gunilla Möller | Kendrakes Little Red Corvette | |
2002 | —– | Steadwyn Blissfully Blue | ||
2001 | Oneway’s Errol Flynn | Jeanette Sävlund | Renferns My Cherry Amour | Ulla Bergh-Persson |
2000 | Oneway’s Errol Flynn | Jeanette Sävlund | Cronys Gold Dreamer | Thulie & Madeleine Herzman |
1999 | Oneway’s Errol Flynn | Jeanette Sävlund | Cronys Gold Dreamer | Thulie & Madeleine Herzman |
1998 | Manzings Morning Minnie | Margareta Andersson | Rymmarn’s Quick Quinny | Irene Hålenius |
1997 | Early Mornings Columba | Gunilla Hagander | Speedlines Crowning Point | |
1996 | Oneway’s Got to Be a Lover | Folias Zky High | Elisabeth Persson | |
1995 | —– | Folias Zky High | Elisabeth Persson | |
1994 | Almdalens Iris | Brighthills Black Baron | Kicki Arneland | |
1993 | Oneway’s Bloody Mary | Jeanette Sävlund | Breezdon Devil in Disquise |
Apellmästare
År | Hund | Förare | År | Hund | Förare |
2022 | Blue Petipa’s Hiba Hibernia | Ulf Gustafsson | |||
2020 | Collie-SM inställt | 2021 | Keylocks Balance in Time | Helén Eimar | |
2018 | Springmist Magic Potion | Yvonne Eriksson | 2019 | Fancymore Fortune Factor With Love | Kirsten Wretstrand |
2016 | —– | 2017 | Seamist Silverado | Ingela Ansehn | |
2014 | Damaianus Zealing Zanchia | Ann-Lis Brorsson | 2015 | —– | |
2012 | Gemdales Jolly Yulia | Lena Mjöberg | 2013 | Gemdales Expected Xavier | Annika Grönlund |
2010 | Faching’s Black Pontiac | Anita Wihk | 2011 | Seamist Snow-N-Ice | Anders Svensson |
2008 | Gemdales Twinkle Little Tindra | Kristina Javue | 2009 | Fornborgens Gamma | Elisabeth Landfors |
2006 | Dantos Got A Lot Of Living | Gunnel Hallström | 2007 | Chairiens Katitzie | Monika Falk |
2004 | Fornbors Drambuie | Helen Taraldsson | 2005 | Damaianus Maya Silk Velvet | Lisbeth Hägg |
2002 | Springmist’s Scary Monster | Jeanette Bergenstav | 2003 | Seamist Strongheart | |
2000 | Brighthills Barin Blixt | Susanne Broman | 2001 | Fachings Joyful Java | Yvonne Westberg |
1998 | Lisars Golden Boomerang | 1999 | —– |
Mellersta Norra LA:s VP till Bästa Bruksprestation
År | Hund | Förare | År | Hund | Förare |
2022 | |||||
2020 | Collie-SM inställt | 2021 | Yvonne Westberg | ||
2018 | Mironik´s Zenga | Klara Kristalova | 2019 | OneWay’s Hot Chick | Gunilla Stenman |
2016 | —– | 2017 | —– | ||
2014 | Fachings Morningbeam In The Rainbow | Yvonne Fachings | 2015 | Fancymore Angel Of Diamonds | Kirsten Wretstrand |
2012 | Gemdales Yolly Yulia | Lena Mjöberg | 2013 | Springmist’s Wild and Furious Monster | Elisabeth Bauer |
2010 | Mari-Mon’s Silver Sky | Gunnel Hallström | 2011 | Seamist Snow-N-Ice | Anders Svensson |
2008 | Ässtorps Qarisma | Kirsten Wretstrand | 2009 | Gemdales Valiant Viking | Jenny Marklund |
2006 | Gemdales Noble Nancy | Monica Johansson | 2007 | Gemdales Just Jason | Jenny Marklund |
Springmist´s VPR till BIS i Bruksklass
År | Hund | Förare | År | Hund | Förare |
2021 | Priset har utgått | ||||
2019 | Carnoustie’s Aquamarine | 2020 | Collie-SM inställt | ||
2017 | Fancymore Angel of Diamonds | Kirsten Wretstrand | 2018 | Fancymore Angel of Diamonds | Kirsten Wretstrand |
2015 | Fancymore Angel of Diamonds | Kirsten Wretstrand | 2016 | Fancymore Angel of Diamonds | Kirsten Wretstrand |
2013 | Oneway’s Natascha Yar | 2014 | Fancymore Angel of Diamonds | Kirsten Wretstrand | |
2011 | —– | 2012 | Fancymore Guardian Angel | Kirsten Wretstrand | |
2009 | Eurotop Evita | Gunnel Strömberg | 2010 | —– | |
2007 | Dantos Hilding | Anita Wihk | 2008 | Curcuitutställning inga VP delades ut |